Skip to main content
  • Publisher:系○○
  • Contact Information:a1207eric@mail.hamastar.com.tw
The first Council chamber was located in the Chungshan HallThe Council moved to a second site on Chung-hsiao West Road on Aug. 3, 1964The present Council building in the History Project Area was inaugurated on Oct. 8, 1990
The first Council chamber was located in the Chungshan Hall.The Council moved to a second site on Chung-hsiao West Road on Aug. 3, 1964.The present Council building in the History Project Area was inaugurated on Oct. 8, 1990.
TermsTenure of OfficePeriodNumber of Councillors
The Preliminary City Council4 years, 7 months4/12/'46-11/29/'5026 (1 women)
The City Council Under the Jurisdiction of Taiwan Provincial GovernmentFirst2 years11/29/'50-1/16/'5350 (5 women)
Second2 years1/16/'53-1/16/'5557 (5 women)
Third3 years1/16/'55-2/21'/5866 (7 women)
Fourth3 years2/21/'58-2/21/'6177 (8 women)
Fifth3 years2/21'/61-2/21/'6462 (6 women)
Sixth3 years, 4 months2/21/'64-7/1/'6760 (6 women)
The City Council with Taipei as a Special Municipality (Under the Jurisdiction of the Central Government)Provisional City Council2 years, 6 months7/1/'67-12/25/'6970 (7 women)
First4 years12/25/'69-12/25/'7348 (7 women)
Second4 years12/25/'73-12/25/'7749 (7 women)
Third4 years12/25/'77-12/25/'8151 (8 women)
Fourth4 years12/25/'81-12/25/'8551 (7 women)
Fifth4 years12/25/'85-12/25/'8951 (9 women)
Sixth5 years12/25/'89-12/25/'9451 (10 women)
Seventh4 years12/25/'94-12/25/'9852 (12 women)
Eighth4 years12/25/'98-12/25/200252 (17 women)
Ninth4 years12/25/'02-12/25/200652 (17 women)
Tenth4 years12/25/'06-12/25/201052 (19 women)
Eleventh4 years12/25/'10-12/25/201462 (22 women)
Twelfth4 years12/25/'14-12/25/201863 (21 women)
Thirteen4 years12/25/'18-12/25/202263 (24 women)

 

TermsSpeakerDeputy SpeakerChief-Secretary, Secretary GeneralFor Reference
The Preliminary City CouncilYen-shou ChouChin-chen Lin
Chu-yuan Pan
Ken-huo ChenThe office of the Deputy Speaker was succeeded by Chu-yuan Pan after re-election.
The City Council Under the Jurisdiction of Taiwan Provincial GovernmentFirstChi-jui HuangHsiang-chuan ChangKen-huo Chen 
SecondChi-jui HuangHsiang-chuan ChangKen-huo Chen 
ThirdHsiang-chuan ChangFei-lung WangChia-nan Lin 
FourthHsiang-chuan ChangTs'ai-yuan ChouChia-nan Lin 
FifthHsiang-chuan ChangTs'ai-yuan ChouChia-nan Lin 
SixthHsiang-chuan ChangShao-hui ChenChia-nan LinTaipei was upgraded as a special municipality on July 1, 1967.
The City Council with Taipei as a Special Municipality (Under the Jurisdiction of the Central Government)Provisional City CouncilHsiang-chuan ChangShao-hui ChenChia-nan LinAdditional appointments by the Ministry of the Interior; The position "Chief-Secretary" was elevated to "Secretary General"
FirstTing-Shen LinClement ChangChia-nan Lin
Richard Tsou
 
SecondTing-Shen LinClement ChangRichard Tsou 
ThirdTing-Shen LinClement ChangRichard Tsou 
FourthClement ChangJames Chien-chih ChenRichard Tsou 
FifthClement Chang
James Chien-chih Chen

James Chien-chih Chen
Shih-chi Kuo

Richard Tsou

James Chien-chih Chen was elected the Speaker and Shih-chi Kuo the Deputy Sepaker, as Speaker Chang was appointed to be the Minister of Transportation and Communications of the R.O.C. on June 1, 1989.

SixthJames Chien-chih ChenChiung-sung Chen

Richard Tsou
Steyn Huang

To synchronize with the Mayoral eclection, the term was extended to 5 years.
SeventhJames Chien-chih ChenBi-Chu Wu

Steyn Huang
George Lin

 
EighthBi-Chu WuAlex Hrong-tai FaiGeorge Lin 
NinthBi-Chu WuHsin LeeGeorge Lin 
TenthBi-Chu WuChin-Hsiang Chen

George Lin
Chin-Ter Wang

 
EleventhBi-Chu WuPo-Ya ChouChin-Ter Wang 
TwelfthBi-Chu WuChin-Hsiang ChenChin-Ter Wang
Su-Lin Hong
 
ThirteenChin-hsiang ChenLin-chuang YehSu-Lin Hong